Jak vyčistit odpad sprchového koutu: Proč se ucpává a tipy na jeho udržování

Jestliže zjistíte, že voda ve vašem sprchovém koutu neodtéká tak, jak by měla, je možné, že máte ucpaný odpad. Ať už je to způsobeno vlasmi, mýdlem nebo jinými látkami, ucpání odpadu může být velmi nepříjemné. Naštěstí, existují různé způsoby, jak tento problém vyřešit.

Proč se odpad ucpává 

Odpad v sprchovém koutu se může ucpávat z mnoha různých důvodů. Nejčastěji se to děje kvůli nahromadění nečistot, které se během koupání a sprchování spláchnou do odpadu. Zde jsou některé běžné příčiny:

 1. Vlasy: Jeden z nejběžnějších viníků ucpávání odpadu jsou vlasy. Během sprchování se mohou některé vlasy uvolnit a dostat se do odpadu, kde se mohou zaplést a vytvořit blokádu.

 2. Mýdlo: Mýdlové zbytky, které spláchnete do odpadu během sprchování, mohou v průběhu času způsobit ucpání. Mýdlo může reagovat s minerály ve vodě a vytvářet tvrdý vodní kámen, který se může hromadit v odpadu a způsobit jeho ucpání.

 3. Kosmetické výrobky: Produkty jako šampony, kondicionéry, sprchové gely a další kosmetické výrobky mohou také přispět k ucpání odpadu. Podobně jako mýdlo mohou tyto produkty vytvořit usazeniny, které se postupně hromadí v odpadu.

 4. Písek a špína: Pokud jste byli na pláži nebo jste se zaprášili během práce nebo sportování, může se písek a špína, které spláchnete do odpadu během sprchování, také hromadit a způsobit ucpání.

Co s ucpaným odpadem

Když se odpad ucpává, voda začíná v koutě stát a odteče pomaleji nebo vůbec. V takovém případě je nutné ucpání odstranit. Prvním krokem by mělo být odstranění viditelných nečistot, jako jsou vlasy, které jsou často příčinou ucpání. Pokud je to nedostačující, můžete využít různé metody čištění:

 1. Chemické čističe: Na trhu je dostupných mnoho chemických čističů, které jsou navrženy speciálně pro čištění odpadů. Při jejich použití je důležité postupovat dle návodu na obalu a mít na paměti, že některé z těchto čističů mohou být agresivní a mohou poškodit odpadové trubky.

 2. Manuální čištění: Pokud nechcete používat chemické čističe, můžete se pokusit o manuální čištění odpadu pomocí dlouhého drátu nebo speciálních nástrojů pro čištění odpadů, které jsou k dispozici v obchodech.

 3. Bicarbonát sodný a ocet: Další možností je použití kombinace jedlé sody a octa. Tato metoda je šetrná k životnímu prostředí a je také účinná na drobná ucpání.

  Jak vyčistit odpad sprchového koutu: Proč se ucpává a tipy na jeho udržováníUkázka sprchového žlabu Ravak

Tipy a triky na udržování čistého odpadu

Abychom předešli ucpání odpadu, je dobré dodržovat následující tipy a triky:

 1. Pravidelné čištění: Odpad by měl být čištěn pravidelně, ideálně každý týden, aby se zabránilo hromadění nečistot.

 2. Ochranné sítě: Používejte ochranné sítě na odpad, které zachytí větší kusy nečistot, jako jsou vlasy, a tím zabrání jejich usazení v odpadu.

 3. Pravidelné proplachování: Pravidelně proplachujte odpad horkou vodou, která pomáhá rozpustit mýdlové zbytky a další látky, které by mohly způsobit ucpání.

 4. Opatrné zacházení: Pokuste se minimalizovat množství odpadů, které mohou způsobit ucpání, například vlasy, mýdlové zbytky atd.

Ucpání odpadu je nepříjemné, ale pokud se věnujete pravidelné údržbě a dodržujete tyto tipy, můžete tomuto problému efektivně předejít.

Nabídka sprchových žlabů pro vaše komfortní a bezproblémové sprchování

Naše sprchové žlaby jsou navrženy tak, aby zajišťovaly optimální odtok vody a minimalizovaly riziko ucpání. S širokým rozsahem velikostí a stylových designů mohou naše žlaby přidat estetický prvek k vašemu sprchovému koutu, zatímco zároveň zvyšují jeho funkčnost.

Díky jejich kvalitní konstrukci a vysokému výkonu jsou naše sprchové žlaby ideální volbou pro každého, kdo hledá dlouhodobé řešení pro svůj sprchový kout. Navíc, jejich jednoduchý design usnadňuje čištění a udržování, což znamená, že budete moci strávit méně času staráním se o svůj sprchový kout a více času jeho používáním.