Domácí čističe pro sprchový kout: Efektivní a dostupné řešení

Čištění sprchového koutu může být náročné, zvláště pokud se potýkáte s vodními skvrnami a vodním kamenem. Naštěstí existuje řada domácích čistících prostředků, které jsou stejně účinné jako komerční čistící prostředky a můžete je snadno vytvořit z běžně dostupných ingrediencí. Zde jsou některé z nich:

 1. Bílý ocet: Bílý ocet je jedním z nejlepších čistících prostředků, které můžete použít na čištění sprchového koutu. Jeho kyselost rozpouští vodní kámen a pomáhá odstraňovat tvrdé vodní skvrny. Jednoduše nalijte ocet do rozprašovače a nastříkejte ho na skvrny. Nechte působit 10-15 minut, poté setřete mokrým hadříkem.

 2. Soda bikarbona: Soda bikarbona je další skvělá přísada pro čištění sprchového koutu. Je to mírné abrazivo, které dokáže očistit nečistoty bez poškrábání povrchů. Pro vytvoření čistící pasty smíchejte sodu bikarbonu s malým množstvím vody. Tuto pastu poté aplikujte na skvrny a nechte působit několik minut před setřením.

 3. Citronová šťáva: Citronová šťáva je také velmi účinná při odstraňování vodního kamene díky své kyselosti. Můžete ji použít samotnou nebo v kombinaci se sodou bikarbonou pro vytvoření efektivní čistící pasty.

 4. Peroxid vodíku: Peroxid vodíku je skvělý na odstraňování plísně a bakterií, které se mohou hromadit ve sprchovém koutě. Použijte ho opatrně a vždy se ujistěte, že máte dostatečné větrání, protože může být silný.

 5. Sůl: Sůl může být také účinná při odstraňování tvrdých vodních skvrn. Smíchejte sůl s malým množstvím vody, abyste vytvořili pastu, kterou pak můžete nanést na skvrny.

 6. Použití páry: Pára je skvělým způsobem, jak odstranit nečistoty a bakterie ze sprchového koutu. Teplá pára pomáhá uvolnit a odstranit nahromaděné nečistoty, takže je snazší je setřít. Můžete například použít párový čistič nebo jednoduše pustit horkou vodu ve sprše na několik minut, než začnete čistit. 

Kromě čistících prostředků je důležité zvolit i vhodné nástroje pro mechanické čištění.

 1. Využití zubního kartáčku: Malý zubní kartáček je skvělým nástrojem pro čištění těžko dostupných míst ve sprchovém koutě, jako jsou štěrbiny a spáry. Kombinace starého zubního kartáčku a směsi vody a sody bikarbony může být velmi efektivní při čištění těchto oblastí.
 2. Čistící houbičky a hadříky: Pro efektivní čištění sprchového koutu bez chemikálií se nemusíte spoléhat pouze na čistící prostředky. Čistící houbičky a hadříky mohou být nesmírně účinné při odstraňování nahromaděných nečistot a skvrn.

 3. Prevence je klíčová: Nakonec je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet sprchový kout čistý, pravidelné udržování. Po každém sprchování otřete stěny a dveře sprchového koutu, aby se zabránilo usazování vodních skvrn a vodního kamene. Navíc pravidelné větrání koupelny pomůže zabránit hromadění plísně a bakterií.

Při použití těchto domácích čistících prostředků je důležité mít na paměti, že je vždy nejlepší nejprve vyzkoušet malé množství na méně nápadném místě, abyste se ujistili, že to nepoškodí povrch sprchového koutu. Navíc je důležité po čištění sprchový kout důkladně opláchnout, abyste odstranili všechny zbytky čistících prostředků.

S těmito jednoduchými a efektivními domácími čistícími prostředky můžete udržovat svůj sprchový kout čistý a zářivý bez nutnosti používat drsné chemikálie.

Domácí čističe pro sprchový kout: Efektivní a dostupné řešení

Domácí čističe pro sprchový kout. Zdroj: unsplash.com

Snadnějšímu čištění může předcházet i pečlivý výběr sprchového koutu

Při plánování rekonstrukce koupelny nebo výběru nového sprchového koutu je důležité zvážit nejen estetické aspekty, ale také praktičnost a snadnost údržby. Čištění sprchového koutu může být náročné, zvláště pokud je vyroben z materiálů, které snadno shromažďují vodní kámen a nečistoty. Zde jsou některé typy sprchových koutů, které jsou ideální pro snadné čištění a udržování:

 1. Skleněné sprchové kouty s povrchovou úpravou: Sklo je oblíbeným materiálem pro sprchové kouty pro jeho moderní vzhled a schopnost propouštět světlo. Nicméně, sklo může snadno shromažďovat vodní kámen a nečistoty. Skleněné sprchové kouty s povrchovou úpravou, jako je například Antidrop nebo Coated Glass, mají však speciální vrstvu, která brání usazování nečistot, usnadňuje čištění a prodlužuje životnost skla.

 2. Sprchové kouty z akrylátu: Akrylát je dalším materiálem, který je oblíbený pro sprchové kouty. Je lehký, odolný a snadno se čistí. Akrylátové sprchové kouty jsou navíc obvykle dostupné v mnoha designech a barvách, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašemu vkusu a stylu koupelny.

 3. Bezrámové sprchové kouty: Bezrámové sprchové kouty jsou moderní a elegantní volbou, která také usnadňuje čištění. Bez rámu neexistují těžko dostupná místa, kde by se mohly hromadit nečistoty, takže udržování těchto sprchových koutů čistých je mnohem snazší.

Při výběru sprchového koutu je také důležité zvážit typ dveří. Posuvné dveře mohou být těžké čistit, zatímco otevírací dveře nabízejí snadnější přístup k čištění.

Nakonec, bez ohledu na typ sprchového koutu, který si vyberete, pravidelné čištění a údržba jsou klíčové pro udržení jeho vzhledu a funkčnosti. Pokud si vyberete sprchový kout, který je snadno čistitelný a udržovatelný, ušetříte čas a úsilí a dlouhodobě také peníze.